Nominees Announced for Major Awards

Varsity Sports Awards Ceremony Slated for Tuesday 22 March

Varsity athletes will be feted this week in what promises to be another first class event.

A number of awards will be handed out. These include: top athletes in each year; MVPs for each team; All Canadian Academic Awards; and a handful of others.

The four high-profile awards are: HRH The Prince of Wales Trophy; Tommy Smart Cup; Kelly Gawne Memorial Trophy; and The Captain Matthew Dawe Memorial Cup.

Below are the nominees for the major awards. We plan to have a complete list of ALL the winners in the next edition of e-Veritas.

HRH The Prince of Wales Trophy – Awarded to best all around Cadet in athletics during the entire course

H.R.H. Prince of Wales Cup – Nominees: 

Carolyn Pumphrey – Basketball (W)

-team co-captain over the past two seasons has been a leader and mentor to her teammates with regards to all college requirements, while excelling herself in all four components

Richard Lim – Hockey

-current team captain has led men’s hockey team both on and off the ice throughout his time at the college

David Bernatchez Running

-named CIS Academic All-Canadian (80% average) in 2008-09 and 2009-10, Bernatchez has volunteered with several aspects of the running team over the years (recruiting IC, organized winter trg camp)

Paul Demers Volleyball (M)

-starting each of his team’s matches throughout his four years at RMC, Demers has excelled academically and on the PPT throughout his time at the college

________________________________

Tommy Smart Cup – The Best All Round Gentleman Cadet in Athletics

Nominees:


Colin O’Rourke – Hockey / Soccer

-dual sport athlete played every minute of the season for the men’s soccer team, then laced up the skates to patrol the blueline for the hockey team for 22 of the team’s final 28 regular season games

Felix Kesserwan – Taekwondo

-sporting a 15-7 record this season, Felix earned a gold medal at 2011 CF Nationals and helped lead RMC to its’ victory over West Point in February

Paul Demers – Volleyball

-durable attacker started every match for the Paladins while ranking 10th in the OUA in kills (198) and 11th in the OUA in total points (229.5)

________________________________

 


Kelly Gawne Memorial Trophy The Best All Round Lady Cadet in Athletics

 

Nominees:


Nicky Sapera – Fencing

-won silver medal in individual foil and bronze in team foil at OUA Championships hosted by RMC this past February

Laura Gray – Soccer

-team co-captain was named OUA East 2nd Team All-Star for a third time in her four seasons at RMC

Danielle Vortisch – Volleyball

-rookie was named OUA East 2nd Team All-Star and OUA All-Rookie Team member after leading RMC in kills (144), digs (289) and total points (173)

________________________________

The Captain Matthew Dawe Memorial Cup is awarded annually to the outstanding male or female ROTP varsity athlete, of any year, who excels in all aspects of College life at RMC.

Nominees:


David Bernatchez – Running

-was the 2010 FYOP OIC, and contributed points towards the OUA banner at both the Cross-Country and Track and Field Championships in 2010-11 in his fourth year

Jason Song – Taekwondo

-with a record of 9 wins and 4 losses in 2010-11, the second year Chemical Engineering student also maintained a high standard in both academics and on the PPT

Paul Demers – Volleyball (M)

-the physically fit, fourth year member of the men’s volleyball team has volunteered with the Boys and Girls Club of Kingston