Who Am I?

Who Am I?

By E3161 Victoria Edwards (RMC ‘03)

  • I was born at Quebec, 26 August 1870.
  • I received my education at Bishop’s College, Lennoxville, and the Royal Military College, Kingston.
  • I was commissioned in the Royal Canadian Artillery in 1889
  • I served with the force in the Klondyke from May 1898 to June 1899
  • I served in South Africa first with 1st Canadian Contingent and later with the South African Constabulary in the Transvaal from April 1901 to June 1902. I was mentioned in dispatches.
  • I was appointed Lieutenant-Colonel 1908 and appointed to command Royal Canadian Horse Artillery, 1911.
  • During World War I, I served as Brevet Colonel andBrigadier-General Commanding Artillery, 1st Canadian Division, 1914-15.
  • Promoted to Major-General, I was General Officer commandingRoyal Artillery 1915-16, and was General Officer commanding 2nd Canadian Division 1916-18.
  • I was knighted in 1918.
  • I was created Companion of the Order of the Bath (CB) in 1915; Companion of the Order of St Michael and St George (CMG) in 1917; Knight Commander of the Order of the Bath (KCB) in 1918; and Knight Commander of the Order of St Michael and St George KCMG in 1919.
  • I was Quartermaster-General at Department of National Defence 1919-20.
  • A village in Saskatchewan, incorporated as a village on May 31, 1921, was named in my honour.
  • I was Inspector-General at Department of National Defence until my release in 1925.
  • I settled in England and died in 1944 at Headbourne Worthy, Hampshire, England.

a) 246 H.E. Burstall (RMC 1886)
b) 229 EM McDougall (RMC 1886)
c) 187 Mr MJ Murphy (RMC 1884)

Answer: a) 246 Sir Henry Edward Burstall

Source #1

Source #2